Ha megkérdezel bárkit, hogy melyik a legrégebbi társasjáték, az emberek 99%-a a sakkot fogja mondani. Majdnem igazuk is van. A sakk legidősebb ma ismert figurái a Kr. utáni 600-as évekből származnak, így a dobogó második fokán szerepelnek. Node akkor melyik játék a legöregebb? Nézzük!
1922-ben egy Sir Leonard Wooley nevű archeológus fantasztikus dologra bukkant, amikor Ur királyi kriptáiban kutatott: egy ősrégi társasjáték táblára. Ezt a két résztvevős, stratégiai játékot először az ősi Mezopotámiában játszották a Kr. előtt 3000-es években. A játék az egész Közel-Keletet meghódította, az eredetihez hasonló játéktáblák kerültek elő például Krétáról és Sri Lankáról. A legrégebbi, Kr. előtti 2600-2400-as évekből származó táblát ma a British múzeumban őrzik.
Az egyik, Sir Leonard Wooley által felfedezett egyik tábla.
(forrás: https://www.mentalfloss.com)
A népszerűség oka
Az ősi ember, pont mint mi, izgalommal próbálta előre megismerni a jövőjét. A játék semmilyen efféle megbízható jövendölést nem nyújtott, azonban a résztvevők körében terjedt az a nézet, hogy amennyire szerencsés a játékos a játékban, annyira szerencsés az életben is. Természetesen voltak előre kialakított mezők, amelyekre lépve “Új barátra lelsz”, vagy “Erős leszel, mint egy oroszlán”. Szerintem ez legalább annyira hihető, mint amikor a Gazdálkodj okosanban rálépsz a visegrádi hajókirándulás mezőre…
Az őseink is szerettek játszani
(forrás: https://biblio.toscana.it )
Modern köntösben
Wooley összesen öt táblát talált, melyek alapvetően egyformák voltak (kialakítás, a mezők felosztása és száma, a bábuk száma). A különbség a felhasznált anyagokban és a mezőkön szereplő motívumokban mutatkozik meg.
A fellelhető állásfoglalások közül a legvalószínűbb, hogy ez az ősi játékot ma Backgammon néven játszuk.
Ur királyi játékának reinkarnációja: a backgammon
(forrás: https://bargames101.com )